Az első pályázatunkon három csapat pályázata nyert egyenként 250 000 Ft összegű támogatást. Lássuk a harmadik projektet, amelynek során egy egész programsorozat valósult meg az ITT-HON-KA támogatásával.
A harmadik csapat 10 millió Mag Tatabánya Csoport néven pályázott és a 10 millió Fa Alapítvány tatabányai aktivistáit foglalja magába. Az ITT-HON-KA pályázatain ugyanis nem csak hivatalosan bejegyzett szervezetek pályázhatnak, hanem informális közösségek is. Ebben az esetben szükség van egy a gesztorszervezetre, ami itt a 10 millió Fa Alapítvány volt. A csapat célja egy olyan tatabányai közösség létrehozása, amelynek szívügye a természetvédelem és a minél színesebb, zöldebb, elviselhetőbb klímájú város létrehozása.
A pályázaton elnyert összeget, 250 000 Ft-ot elsősorban a faültetéshez szükséges eszközökre fordították (virágföld, karók, zsákok). A támogatásról szóló döntésben nagy szerepet játszott, hogy a zöldítés és a környezetvédelem mellett nagy hangsúlyt fektetnek a közösségépítésre és a szemléletformálásra is. A projekt megvalósítási időszakában ennek érdekében fotópályázatot, két zsibvásárt és faismereti sétákat szerveztek a fő tevékenységük, a faültetés mellé.
A fotópályázatra kedvenc fákról készített fotókat vártak, saját készítésű képpel, helymegjelöléssel. Kimondottan középiskolásokat szólítottak meg, sajnos, igen szerény eredménnyel. Egyetlen pályázat érkezett be, az sem felelt meg a kiírásnak. Ez van, lehet, hogy valami jó ötletnek tűnik, mégsem mozgatja meg a célközönséget. Ismerjük ezt mi is.
A zsibvásárokon kézzel készített termékeket kínálnak az eladók, illetve megunt, de használható dolgok találhatnak új gazdára. Két ilyen esemény valósult meg a támogatott projekt égisze alatt. Az októberin a kirakodóvásár mellett kreatív kavicsfestéssel, mandalafestéssel és papírfonással is várták a résztvevőket. A decemberi vásár karácsonyi tematikájú volt. Mindkét eseményen tombolát is árultak, ehhez óriási munkával rengeteg tombolatárgy-felajánlást gyűjtöttek, és a tombola bevételéből gyümölcsfa csemetéket tudtak vásárolni.
A projekt megvalósítási időszakába két séta fért bele. Október 12-én erdőismereti sétára hívták az érdeklődőket, ahol a Vérteserdő Zrt. két munkatársa beszélt a Turul-környéki parkerdőben található legjellemzőbb fafajokról, cserjékről, a vadon élő állatokról és betekintést nyújtottak az erdész kollégák munkájának mindennapjaiba, az erdőgazdálkodás folyamatába.
November 15-én városi sétát tartottak. Mármarosi Sándor főkertész és Oláh András környezetvédelmi referens nagyon sok új és hasznos információt osztott meg a résztvevőkkel a városi fák telepítésének elveiről, a klímaváltozás miatti szükséges változtatásokról, a lakosság általi növényültetés szabályairól és lehetőségeiről.
A támogatásból megvalósított programsorozaton összesen kb. 250 érdeklődő vett részt. Támogatóként és mentorként igyekeztünk mi is képviselni magunkat, így meggyőződhettünk arról, hogy igazán színvonalas és tartalmas elfoglaltságot nyújtottak a jelenlévőknek.
A csapat nagyon közel áll a szívünkhöz, örülünk, hogy hozzájárulhatunk egy olyan tatabányai közösség fejlesztéséhez, amelynek fő célja a környezet- és klímavédelem, a zöldebb város, valamint a szemléletformálás. Továbbra is figyelemmel kísérjük a „fások” tevékenységét és nem csak szívesen csatlakozunk a programjaikhoz, hanem egyenesen szívből ajánljuk mindenkinek!
2025-ben is írunk ki pályázatot, ezúttal kicsit szűkítjük a témaköröket: ifjúsági támogatások és környezetszépítés területén várjuk a megvalósítandó projekteket. A kiírást itt és a honlapunkon fogjuk majd közzétenni. Szóval, ha van egy jó ötleted, kísérj minket figyelemmel!